Jak działa pompa ciepła?

Wszyscy potrzebujemy ogrzewania w domach. Temperatury w Polsce spadają poniżej zera. Przeważnie grzejemy zimą, ale jesienią lub wiosną też potrafią nas zaskoczyć niskie temperatury. Wtedy grzejemy pomieszczenia. Najlepiej sprawdza się pompa ciepła, która spełni swoje zadanie w każdej porze roku.

Działanie pompy ciepła

Pompy ciepła korzystają z naturalnych źródeł energii. Takimi zasobami jest powietrze, woda i grunt. Pompy ciepła pobierają energię cieplną i zaopatrują nią budynek. Potrzeba niewielkiej ilości energii aby zasilić pompę cieplną, a dokładniej sprężarkę. W parowniku czynnik ulega procesowi odparowania. Czynnik jest mieszaniną cieczy i gazu. Dzięki takiemu procesowi odbiera energię cieplną z dolnego źródła. W postaci pary zostaje zassany czynnik do sprężarki, w której wzrasta ciśnienie i temperatura. Gorący czynnik oddaje  energię cieplną do górnego źródła. Następuje tutaj efekt zwany skropleniem. Czynnik wraca do parownika, gdzie zawór rozprężony reguluje ilość czynnika, która trafia do parownika. Czynnik krąży w obiegu i zapewnia stałą pracę pompy ciepła.

Pompy ciepła

Występuje kilka rodzajów pomp cieplnych. Jednymi z nich są:

Woda-woda – pompy tego typu wykorzystują wody gruntowe. Wymogiem są wody gruntowe, ponieważ bez nich nie ma sensu zakładać takiej instalacji. Nie są to popularne pompy i mało kto je montuje.

Powietrze-woda – nadają się doskonale, gdy temperatura nie spada mocno poniżej zera. Dobrze nagrzewają pomieszczenie i są bardzo efektywne.

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *