Pompa gruntowa a pompa powietrzna

Wybierając sposób ogrzewania domu stajemy na ciężkim wyborem. Pompa gruntowa czy pompa powietrzna? Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy gdzie ma być zamontowana. Warto jest przeanalizować wady i zalety obu urządzeń.

Pompa gruntowa

Pompa gruntowa jest jednym z popularnych systemów grzewczych w domach. Montuje się ją w środku budynku i w zależności od metrażu trzeba zrobić kilka odwiertów. Tutaj napotkamy pierwszy minus tej pompy, ponieważ na nasze podwórko musi wjechać sprzęt ciężki.

Zaletą pomp gruntowych jest możliwość chłodzenia pomieszczeń latem. Zimny grunt dostarcza chłodne powietrze do mieszkania, lecz za drobną opłatą, ponieważ cały czas musi chodzić sprężarka. Pobiera ona prąd, więc nie jest to darmowa usługa.

Grzanie pompą gruntową jest skuteczniejsze oraz tańsze, ponieważ nie ma mocnych wahań temperatur pod ziemią.

Pompa powietrzna

Pompa powietrzna jest najpopularniejszym systemem grzewczym w mieszkaniach. Nie zajmuje dużo miejsca i montuje się ją na zewnątrz. Również w pompie powietrznej można uzyskać efekt klimatyzacji. Dochodzi ten sam problem to w pompie gruntowej. Trzeba zapłacić za prąd zużyty przez sprężarkę .

Grzanie pompą powietrza jest efektywne, lecz zimą podczas mocnego obniżenia temperatury, wydajność jest gorsza niż w pompach gruntowych. Dlatego najczęściej montuje się do pomp powietrza grzałki elektryczne, aby wspomagała pompę powietrzną.

Podsumowanie

Ciężko jest jednoznacznie określić, która pompa jest lepsza. Obie mają wiele zalet. Jednak jeśli ktoś potrzebuje dodatkowego ogrzewania warto jest zainwestować w pompę powietrza. Natomiast jeśli ktoś chce ogrzewać tylko pompą cały dom to lepiej sprawdzi się gruntowe lub powietrzne, ale z pomocą grzałki.

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *