Czym różnią się okna?

Kupując okna do domu, warto abyś dobrze przemyślał swój wybór. W końcu ich rola nie ogranicza się wyłącznie do estetycznego wyglądu. Zadaniem okien jest także izolacja cieplna oraz ochrona przed hałasem. Poszczególne modele różnią się od siebie pod wieloma względami. Zastanawiasz się więc, jak wybrać okna, gdy jest tak wiele rodzajów na rynku? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym różnią się okna, a będzie Ci łatwiej podjąć decyzję.

Ilość szyb

Tym, czym różnią się okna, jest ilość szyb. Do wyboru masz okna dwuszybowe lub trzyszybowe. Te ostatnie cechuje większa izolacja cieplna, dlatego najczęściej są montowane w sypialniach i pokojach dziennych. Okna trzyszybowe są także nieco droższe od modeli z dwoma szybami. Te z kolei doskonale sprawdzają się w garażach lub piwnicach.

Materiał

Okna do domu różnią się również materiałem, z którego wykonana jest rama. Najbardziej popularne są okna PCV, drewniane i aluminiowe. Każdy z nich ma swoje szczególne właściwości. Ramy z drewna na przykład są bardzo eleganckie, jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Okna PCV natomiast są funkcjonalne, łatwe do utrzymania w czystości i ekonomiczne.

Paramtery

Zastanawiając się, jak wybrać okna, trzeba sobie uświadomić, że poszczególne modele różnią się od siebie parametrami, co ma znaczący wpływ na jakość ich użytkowania. Najistotniejszy jest współczynnik Rw, czyli stopień ochrony przed hałasem oraz współczynnik Uw, informujący o poziomie izolacji cieplnej. Okna do domu powinny mieć Rw  równe 32 dB, a Uw 0,9.

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *